Keegi arvab, et nutikodu loomine on kallis ja kättesaamatu, kuid tegelikult see nii ei ole. Kui saate endale lubada isegi kõige odavama auto, siis ka nutikodu ei tohiks olla teile liiga kallis. Kogemus näitab, et nutikodu loomise maksumus elamispinnale suurusega 100–200 ruutmeetrit võib ulatuda 70–200 eurot ruutmeetri kohta, sõltuvalt projektis kasutatavate seadmete arvust.

Allpool on näidatud nutikodu projekti näidis kolmetoalisele korterile, mis aitab mõista selle olemust, funktsionaalsust ja millist varustust nutikodus kasutatakse.

Antud projektis on esitatud erinevad nutikodu süsteemi komponendid:

Lehe lõpus on esitatud plaan, kus on kujutatud kõik nutikodu süsteemi spetsifikatsioon ja maksumus ja lisatud reaalse projekti jooniste näited.

Juhtimispunktid

Süsteemi juhtimiselemendiks on multifunktsionaalne seinalüliti. See võimaldab mitte ainult valgustust reguleerida, vaid ka kardinate ja muusikaga juhtida. Selle abil saab aktiveerida erirežiime, nagu “öörežiim”, “puudumise režiim” või “häire režiim”. Lülitid on varustatud integreeritud temperatuuri- ja niiskusanduritega, mida saab kasutada kliimakontrolli ja tulekaitse süsteemides. Loxone Touch Pure lülitil on integreeritud põrandale suunatud valgustus, mida saab kasutada öiseks valgustuseks koos liikumisanduritega. Juhtimine toimub puutetundliku puudutuse abil, samal ajal kui lüliti annab taktiilse tagasiside helilise klõpsuga.

Laeandurid suudavad registreerida liikumist, müra taset (kui kohaloleku indikaatorit) ja loomulikku valgustust. Neid andureid saab integreerida valgustuse, kliima ja turvasüsteemidesse.

Elutoas on ette nähtud spetsiaalne raam iPadile koos laadimisseadmega. iPadi paigaldatakse rakendus, mis pakub täielikku kontrolli kõigi nutikodu funktsioonide üle. Sarnane rakendus on saadaval mobiiltelefonidele ja arvutitele. Loxone Miniserveri ühendamisel internetiga on võimalik süsteemi turvaliselt kaugjuhtida.

Loe lähemalt juhtimisseadmetest.

Valgustus

See kompleksne pakett tagab täieliku kontrolli valgustussüsteemi üle. Siia kuuluvad nii tavalised kui ka dimmerdatavad valgustid, samuti RGBW-valgustus, mis võimaldab muuta valgusallika värvi. Valgustus hõlmab ka öist valgustust, kohaloleku simulatsiooni ja kogu valgustuse väljalülitamist, kui lahkute majast. Juhtimist saab teostada nii spetsiaalsete lülitite kaudu kui ka rakenduse abil. Laeandurid jälgivad liikumist, kohalolekut ja loomuliku valgustuse taset, kohandades valgustusstsenaariume vastavalt praegustele tingimustele.

Loe lähemalt valgustusest.

Kardinad ja rulood

Käesolevas korteris on neli akent varustatud kardinatega elektriajamitega. Kusjuures, kaks akent asuvad ühes toas, kuid nende kardinaid saab avada ja sulgeda sünkroonselt seinalülitit vajutades.

Automaatrežiimis reguleeritakse kardinad vastavalt päikese asendile. Lisaks on kardinate juhtimine integreeritud kliimakontrolli, mis säästab ruumi kütmiseks või jahutamiseks kuluvat energiat.

Loe lähemalt varjutamise juhtimisest.

Kliimakontroll

Siseruumide kliima hoiab kontrolli all veepõrandaküte ja jahutuseks kasutatakse konditsioneere. Õhutemperatuuri jälgimiseks kasutatakse seinalülititesse sisseehitatud andureid, vannitubadesse ja muudesse märgadesse ruumidesse tuleks paigaldada ka eraldi põrandaandurid.

Küttesüsteem töötab eelseadistatud ajakava alusel, tagades elanike kohaloleku ajal mugava temperatuuri ja lülitudes nende puudumisel säästurežiimile. Pärast esmast temperatuuri ja ajakava seadistamist pole tavaliselt vaja täiendavaid kohandusi. Siiski saab vajadusel käsitsi seada soovitud temperatuuri.

Juhul kui naasete ootamatult koju näiteks tööpäeva jooksul, tuvastavad laeandurid kohe teie kohaloleku ja lülitavad süsteemi 30 minuti pärast automaatselt säästurežiimilt mugavusrežiimile.

Energiatarbimise optimeerimiseks saab süsteem kasutada päikeseenergiat, reguleerides kardinate asendit. Kui aknad või välisuksed jäetakse pikaks ajaks avatuks, lülitub kliimakontrolli süsteem energia säästmiseks automaatselt välja.

Kõiki süsteemi seadeid saab hõlpsasti konfigureerida nutikodu juhtimise rakenduses.

Loe lähemalt kliimakontrollist ja ilmajaamast.

Turvasüsteemid

Turvasüsteem koosneb mitmest põhikomponendist: veekahjustuse kaitse, tulekahjusignalisatsioon ja valve süsteem.

Juhtmevabad veekahjustuse andurid paigaldatakse kõrge lekkeohuga piirkondadesse, nagu vannitoad ja köök. Veelekke tuvastamisel saadab süsteem kohe teate. Kui veetorud on varustatud elektriliste sulgventiilidega, veevarustuse automaatselt katkestab, et vältida edasist üleujutust.

Tulekahjusignalisatsiooni hulka kuuluvad suitsuandurid. Tulekahjust võivad märku anda ka seinalülititesse sisseehitatud temperatuuriandurid ning põhikontrollerisse ja muudesse automaatikapaneelides asuvatesse seadmetesse sisseehitatud andurid. See terviklik süsteem pakub kiiret tulekahju avastamist ja kohese teavitamise võimalust rakendusse või GSMi kaudu.

Valvesüsteem kasutab laeandureid ning kontaktandureid akendel ja ustel, et tuvastada loata juurdepääsu. Magamistoas saab ühe seinalülititest seadistada häire nupuks. Majast lahkudes saab valvesüsteemi aktiveerida viivitusega, mis võimaldab teil lahkuda ilma alarmi vallandamata. Öises alarmirežiimis saab aktiveerida ainult akna- ja uksekontaktandurid, välja arvatud laeandurid. Laeandurid tuvastavad nii liikumise kui ka helimuutused ning võivad registreerida akna purunemise.

Loe lähemalt veelekkesignalisatsioonist ning valve- ja tulekahjusignalisatsioonist.

Juurdepääs

Uks, mis on varustatud elektroonilise lukuga, saab avada kasutades NFC-kiipi või koodi läbi klaviatuuri. On võimalik luua ajutisi juurdepääsukoode, mis on aktiivsed kindlal ajavahemikul, lihtsustades nii juurdepääsu andmist näiteks külalistele või kullerile. Lisaks võib kasutada uksekella, mis on varustatud integreeritud videokaameraga. Külalisega suhtlemine ja lukuga manipuleerimine on võimalik nii elutoas asuva iPadi kui ka mobiilirakenduse kaudu, isegi kui te ei ole korteris.

Loe lähemalt jurdepääsusüsteemist.

Mitmetsooni audiosüsteem

Kolm tuba korteris on varustatud laeakustiliste süsteemidega. Iga ruumi puhul on võimalik kuulata erinevat muusikat, kasutades internetiraadiot, Spotify’d, Apple Airplay 2, SD-kaarte või USB-mälupulkasid. Kõlarid on samuti võimelised mängima eelnevalt salvestatud helisid ja sõnumeid, näiteks mängima uksekella või teatama veelekkest või tulehäirest. Muusika mängimist saab juhtida mitte ainult rakenduse kaudu, vaid ka seinalülitite abil, mis võimaldavad reguleerida helitugevust, vahetada lugusid ja raadiojaamu.

Loe lähemalt audiosüsteemist.

Kõik seadmed koos

Edukaks projekti elluviimiseks on vajalik järgmine seadmete loetelu:

Nähtavad seadmed:

Elektrikilbi komponendid:

  • 1 peakontroller Miniserver ja toiteplokk
  • 2 relee plokki Relay Extension erinevate süsteemide juhtimiseks (valgustus, kardinad, iPad’i laadimine, veekatkestus)
  • 1 Dimmer Extension valgustuse dimmerdamiseks
  • 4 RGBW-dimmerit ja toiteplokid RGBW-LED riba juhtimiseks
  • 2 toiteplokki ilmajaama, servomootorite, lülitite ja laeandurite jaoks
  • 1 kontroller 1-Wire Extension põrandatemperatuuri andurite jaoks
  • 1 laiendusmoodul Air Base Extension ja antenn juhtmevabade seadmete jaoks
  • 1 audioserver Audioserver ja toiteplokk

 

Majanduslik hinnang:

Seadmete kogumaksumus koos käibemaksuga hinnatakse 13 245 eurole.

See maksumus ei sisalda valgustite, iPadi, elektrikilbi, pistikupesade ja muude elektriseadmete, kardinate ajamite, veevarustuse sulgemise ajamite, elektrilukkude, internetiseadmete, kaablite, samuti süsteemi projekteerimise, paigaldamise ja kohandamise kulusid.

Teisisõnu, 13 245 eurot on nutikodu seadmete maksumus, mis tuleb lisada klassikalise elektrisüsteemi maksumusele.

Summa, mis sisaldab projekteerimis-, tarne- ja programmeerimiskulusid, saab välja arvutada isikliku pakkumise saamise käigus.

Summa, mis sisaldab endas ka projekteerimise, kohaltoimetamise ja programmeerimise kulusid, võib olla välja arvutatud pärast pöördumist individuaalses hinnapakkumises.

Paigaldamiskulud saab arvutuda ehitusprojekti alusel. Ehitustööd teostavad koostööpartnerid või teie ehitajad.

 

Süsteemide jaotus kategooriate järgi:

Allpool toodud graafikul on näidatud projekti kogumaksumuse jaotus erinevate süsteemi komponentide vahel.

Chart


Näidise projekti dokumentatsioon: